jestes 2 129 894 naszym gosciem

Schronisko dla bezdomnych zwierząt Katowice ul. Milowicka 1B

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

start życiowy szczeniaka

Rodzi się ślepy, malutki, bezbronny. W pierwszych dniach jego życia jedyną ochroną jest dla niego matka. Instynktownie wie gdzie szukać mleka, gdzie się schronić przed zimnem. Kiedy kończy 4 tygodnie zaczyna być samodzielny jednak najlepiej odstawiać go od matki gdy ukończy 8 tygodni. Czasami suka przestaje się zajmować szczeniakami przed ukończeniem owych 8 tygodni. Barbarzyństwem jednak jest odstawianie szczeniaków wcześniej.

Szczeniaka odrobaczamy i szczepimy przeciw chorobom wirusowym  w wieku 6-8 tygodni.
Po szczepieniu przez 14 dni szczeniak powinien być odizolowany od kontaktów z innymi psami.
Szczepienie ochronne powtarzamy w 12 tygodniu życia.
O terminach szczepień decyduje weterynarz, wyznaczając terminy kolejnych szczepień.

Pamiętajmy, że szczeniak jest jak małe dziecko. Potrzebuje troski, miłości i odpowiedzialności właściciela. Należy zadbać aby miał własne legowisko, w którym będzie się czuł bezpieczny (posłanie jest jego osobistą przestrzenią. Jeśli pies od młodości jest przyzwyczajany do legowiska zazwyczaj śpi w nim bardzo chętnie).
Dwie miseczki, jedną na wodę drugą na jedzenie (pokarm, którym karmimy naszego pupila powinien być smaczny, a pies powinien mieć stały dostęp do świeżej, czystej wody).
Obróżkę dopasowaną do wieku i wielkości psa , smycz, kaganiec. Warto kupić szczeniakowi kilka gumowych zabawek i gryzaków, szczotkę do czesania sierści, szampon, własny ręcznik, identyfikator do przypięcia przy obroży.

Wychowanie szczeniaka zaczynamy od dnia  kiedy pojawi się w naszym domu. Szczeniaki uczą się szybko i chętnie, często traktując naukę jak zabawę. Postępując konsekwentnie bardzo szybko nauczymy malucha czystości i odpowiedniego zachowania. Warto kupić dobry podręcznik w którym znajdziemy wskazówki i porady dotyczące wychowywania psa.