jestes 2 129 824 naszym gosciem

Schronisko dla bezdomnych zwierząt Katowice ul. Milowicka 1B

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

start życiowy kociaka

Spis treści
start życiowy kociaka
Strona 2
Wszystkie strony

     Kociak w pierwszym dniu swojego życia waży od 70-135 g. Jest maleńki, bezbronny, ślepy. Nie jest zdolny do samodzielnego życia.Kiedy kończy 3 tydzień jest już bardzo ruchliwy, interesuje się najbliższym otoczeniem, bawi się i psoci z zapałem, próbuje jeść stały pokarm. W 4 tygodniu odrobaczamy kociaka po raz pierwszy a szczepimy go w 8 tygodniu życia. Lekarz weterynarii wyznacza następne terminy szczepień.

     Czasami zdarza się, że kociak odstawiany jest od matki w 5-6 tygodniu życia. Pamiętać należy, że w tym wieku wymaga jeszcze bardzo troskliwej opieki ( np. karmienia 6-7 razy dziennie, dogrzewania). Kociaka odstawiamy od matki w 10-12 tygodniu życia.

     Do dobrego rozwoju maluch potrzebuje kontaktu z opiekunem. Kociak jest wdzięcznym obiektem naszych uczuć. Potrzebuje troski i miłości swojego właściciela. Podejmując decyzję o zabraniu kota pod swój dach pamiętajmy aby zaopatrzyć się w kuwetę, łopatkę do kuwety, żwirek, miseczki, odpowiednie jedzenie, zabawki, drapak, kontenerek do przewozu kota.  

ABC obsługi małego i dorosłego  kota

1. Jeśli twój mały przyjaciel nie potrafi jeszcze sam jeść, musisz dokarmiać go specjalnym mlekiem w proszku dla kociąt lub mlekiem w proszku dla dzieci (np. Bebiko 2R) za pomocą kociej butelki lub strzykawki. Po posiłku należy wymasować dolną część brzuszka wilgotnym wacikiem.

2. Jeśli kociak je już stały pokarm należy podawać mu dobrą karmę dla kociąt lub gotowanego kurczaka z ryżem.

3. Kot pije wodę, krowie mleko powoduje biegunki.

4. Po adopcji kota najważniejsze jest obserwowanie jego zachowania. Jeśli jest apatyczny nie ma apetytu, ma biegunkę bądź wymiotuje niezbędna jest wizyta u weterynarza.

5. Aby twój przyjaciel cieszył się zdrowiem i długim życiem dbaj o jego prawidłową dietę. Proponujemy karmy dobrej jakości ( dostępne w sklepach zoologicznych